Match ammunition is made for serious marksmen seeking the ultimate in Winchester technology. The sleek bullet profile with a large boat tail and small hollow point combine to ensure long-range accuracy even in challenging atmospheric conditions.
Winchester Ammo S76251M Match 7.62x51mmNATO 175gr Sierra MatchKing BTHP 20 Per Box/25 Case
$35.99
Out of stock
| Weight | 1.2250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 3.00 × 1.10 in |
| Muzzle Velocity | 2620 fps |
| Bullet Weight | 175 gr |
| Caliber | 7.62x51mm NATO |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Application | Sport Shooting |
| Bullet Type | Sierra MatchKing BTHP |
| Muzzle Energy | 2667 ft lbs |
| Boxes Per Case | 25 |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 020892230910 |
| MPN | S76251M |
| Brand | Winchester Ammo |






Reviews
There are no reviews yet.