The CA Compliant Protector Carbines from Wilson Combat have been designed for professional level performance in a CA Compliant AR package. At the heart of every Protector is our Wilson Combat Match-Grade precision button rifled barrel, mated to a Black Nitride treated Mil-Spec bolt carrier group with MPI inspected Carpenter 158 bolt for impressive long-term reliability. The free-floating Wilson Combat M-LOK handguard has a slim, ergonomic profile that shields the black nitride finish non-adjustable gas block. Other features are a durable and low-signature Armor-Tuff coating; Wilson Combat Match-Grade, precision button rifled stainless steel barrels finished off with a TacFire muzzle brake that helps reduce felt recoil and muzzle rise; Wilson Combat exclusive 2-stage Tactical Trigger Unit for a trouble-free, superior, crisp trigger pull every time with a modular construction that simplifies takedown and cleaning after high round count training sessions; Ergonomic comfort features like the Wilson Combat Ambidextrous Safety Selector; Strike Industries Featureless Grip and Magpul MOE Fixed Carbine Stock complete this high performance package that is tailored to the needs of the well-armed Californian.
Wilson Combat TRPC300BBLCA Protector Carbine *CA Compliant 300 Blackout 16.25″ 10+1 Black Hard Coat Anodized Rec Black Fixed Magpul MOE Carbine Stock Black Strike Ind. Featureless Grip Right Hand
$2,193.99
2 in stock
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.50 × 12.80 × 4.30 in |
| Twist | 1:15" |
| Weight | 6.12 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Description | Match Grade Stainless Steel |
| FireArm | yes |
| Receiver Material | Aluminum |
| Stock Description | Magpul Carbine |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Caliber | 300 Blackout |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Length | 16.25" |
| Action | Semi-Auto |
| Trigger | Tactical |
| Safety | TacFire Muzzle Break |
| Muzzle | TacFire Muzzle Brake |
| OAL | 35" |
| UPC | 810025503277 |
| MPN | TRPC300BBLCA |
| Brand | Wilson Combat |






Reviews
There are no reviews yet.