Wilson Combat’s Protector AR pistol features Mil/Spec forged upper and lower receivers, match grade stainless barrel with Q-Comp flash hider, and a mid-length gas system for enhanced reliability and durability with low profile gas block. It utilizes a M-LOK compatible hand-guard with a 4 accessory rail and QD sling mount, nitride coated precision BCG, M2 two-stage TTU trigger and a Wilson/Rogers super-stoc buttstock with BCM Starburst pistolgrip.
Wilson Combat Protector 300 HAM’R 20+1 11.30″, Black, Buffer Tube (No Brace), M-LOK Handgaurd, BCM Starburst Gunfighter Grip, TTU Two-Stage Trigger
$2,143.99
11 in stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Sights | Optic Ready |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Capacity | 20+1 |
| FireArm | yes |
| Caliber | 300 HAM'R |
| Stock Finish | Black |
| Weight | 5.10 lbs |
| Barrel Length Range | 11" to 11.99" |
| Action | Semi-Auto |
| Grips | BCM Starburst Gunfighter |
| Barrel Length | 11.30" |
| OAL | 27.50"- 30" |
| UPC | 0 |
| MPN | TRPP300H13B |
| Brand | Wilson Combat |






Reviews
There are no reviews yet.