The XPR Extreme MB accurate bolt-action hunting rifle built for left-handed shooters. Features a composite stock with TrueTimber Midnight camo finish; button-rifled barrel with muzzle brake; M.O.A. Trigger System; detachable box magazine; drilled & tapped; Two-Position thumb safety; sling swivel studs; oversized bolt handle; bolt unlock button and Recessed Target Crown.
WGUN 535781299 XPR LH EXT NS 6.8WST 24 MDBLK
$875.99
Out of stock
| Weight | 10.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.50 × 9.70 × 3.60 in |
| Twist | 1:8" |
| Trigger | M.O.A. Trigger System |
| Capacity | 3+1 |
| Weight | 7 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Muzzle | Recessed Target Crown |
| Safety | Two-Position |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| OAL | 44" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Threaded Sporter |
| Hand | Left Hand |
| Caliber | 6.8 Western |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Action | Bolt Short Action |
| UPC | 048702024627 |
| MPN | 535781299 |
| Brand | Winchester Guns |






Reviews
There are no reviews yet.