A powerful reminder of revered German engineering, the Windicator continues to hold a proud position in the EAA line-up year after year. Its straightforward design leaves little room for complication; sturdy, reliable, and ready when you need it. The Windicator features a DA/SA trigger with a hammer block safety, spurred hammer, and shrouded ejection rod. It has a 6-round capacity, fixed sights and molded rubber grip.
Weihrauch Guns 770127 Windicator 357 Mag 6rd Shot 2″ Nickel Steel Barrel & Cylinder w/Aluminum Frame Black Rubber Grip
$456.99
18 in stock
| Weight | 2.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 5.50 × 3.00 in |
| OAL | 7" |
| Caliber | 357 Mag |
| Weight | 28.80 oz |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Sights | Ramp Front/Fixed Rear |
| Frame Description | Nickel Aluminum |
| Cylinder Finish | Nickel |
| Barrel Finish | Nickel |
| Grips | Black Rubber |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 741566600678 |
| MPN | 770127 |






Reviews
There are no reviews yet.