The Weatherguard allows you to take it into the nastiest environments without a single worry about how it will perform. The Monte Carlo stock is made of ultra-tough synthetic and all the metalwork has maximum protection with a great-looking Cerakote finish. Features a hammer forged barrel; M-16 style extractor; a Sub-MOA accuracy guarantee and ships with a crisp two-stage trigger; a Monte Carlo stock provides lightweight and durable performance year after year; one-piece forged and machined receiver features integral recoil lug for the utmost in strength and structural integrity; one-piece trigger guard with hinged floorplate; specially-fit, low density recoil pad.
Weatherby VWB222RR4T Vanguard Weatherguard 22-250 Rem 5+1 24″ Threaded, Burnt Bronze Barrel/Rec, Black with Bronze Webbing Monte Carlo Stock
$822.99
3 in stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48.70 × 6.50 × 2.50 in |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Barrel Length | 24" |
| Safety | 3-Position |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| OAL | 44" |
| Trigger | Adj Two-Stage Match |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | None |
| Caliber | 22-250 Rem |
| Barrel Description | Threaded |
| Twist | 1:14" |
| Weight | 7.25 lbs |
| Muzzle | Threaded |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| UPC | 747115442850 |
| MPN | VWB222RR4T |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.