The Element II boasts an array of features designed to elevate the shooting experience. It features Tungsten Cerakote finish, adjustable stock shims, oversized controls including a larger slammer button, charging handle and safety to ensure seamless operation. Includes Crio Plus Chokes in Improved Cylinder, Modified, Full, choke key, carrying case and Choke Tube Guide. *Upland and Synthetic have flush chokes and the Waterfowler and Tungsten models have extended chokes.
Weatherby ET21228PGM Element II 12 Gauge 3″ 2+1 28″ Tungsten Cerakote Vent Rib Barrel & Receiver, Adj Shim Black Synthetic Stock
$750.99
25 in stock
| Weight | 8.6700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.50 × 7.50 × 3.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Choke Configuration | Extended |
| Barrel Length | 28" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Modified |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight | 7.30 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Stock Description | Adj Shim |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 2+1 |
| OAL | 49.50" |
| Barrel Description | Vent Rib |
| UPC | 747115457861 |
| MPN | ET21228PGM |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.