Weatherby Select Plus with the ultimate in speed, power and velocity. It’s the flattest shooting, hardest hitting, most accurate ammo you can buy. It pairs Weatherby’s magnum design with the most popular bullet offerings from Barnes, Hornady, Swift, Berger and Nosler. With Select Plus there’s a bullet option to meet every hunting or shooting situation.
Weatherby B7MM140TTSX Select Plus 7mmWthbyMag 140gr Barnes Tipped TSX Lead Free 20 Per Box/10 Case
$98.99
Out of stock
| Weight | 1.4350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.30 × 3.70 × 1.40 in |
| Casing Material | Brass |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 3250 fps |
| Muzzle Energy | 3283 ft lbs |
| Bullet Weight | 140 gr |
| Bullet Type | Barnes Tipped TSX Lead Free |
| Caliber | 7mm Wthby Mag |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Rounds Per Box | 20 |
| UPC | 747115425396 |
| MPN | B7MM140TTSX |
| Brand | Weatherby |






Reviews
There are no reviews yet.