The TriStar SPS Pantera 1911 SAO features a steel frame & slide; wide magwell; Front dovetail w/fiber optic sight & rear adjustable Bomar sight; nylon polymer grips with logo; extended beavertail & ambidextrous thumb safety; polymer trigger and a skeletal combat hammer. Includes a magazine, case gunlock and owners manual.
TriStar 85675 SPS Pantera 1911 9mm Luger 18+1, 5″ Stainless Steel Barrel, Black Chrome Serrated Steel Slide, Black Steel Frame w/Beavertail, Black Polymer Grip
$1,961.99
5 in stock
| Weight | 5.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.40 × 11.60 × 3.30 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Action | SAO |
| Capacity | 18+1 |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front Dovetail, Adjustable Rear Bomar |
| Barrel Length | 5" |
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| UPC | 713780856759 |
| MPN | 85675 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.