The Hunter Mag II is a 3″ chamber Over and Under. It features a solid frame for durability and strength, sealed actions to keep dirt out, self-adjusting locking lugs, top tang barrel selector and safety, and steel mono-block barrel construction and injection molded stock and forearm for increased durability. Comes with 5 interchangeable Beretta/Benelli Mobil style choke tubes (SK, IC, M, IM, F), choke box and choke wrench.
TriStar 35228 Hunter Mag II 12 Gauge 3.5″ 2rd 28″ Midnight Bronze Vent Rib Barrel/Receiver, Mossy Oak Digital BottomLands Stock
$854.99
12 in stock
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.50 × 8.00 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Weight | 7.60 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Chokes Included | F,IC,IM,M,SK |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Choke |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Safety | Top Tang |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 713780352282 |
| MPN | 35228 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.