The Trinity features a solid frame for durability and strength, sealed actions to keep dirt out. It utilizes self-adjusting locking lugs, top tang barrel selector and safety, steel mono-block barrel construction and Turkish Walnut with semi-gloss finish. The LT model features an aluminum receiver with steel inserts and engraving.
TriStar 33112 Trinity LT O/U 12 Gauge 28″ 2rd 3″ Silver Engraved Aluminum Rec Turkish Walnut Stock Right Hand (Full Size) Includes 5 MobilChoke
$519.99
Out of stock
| Weight | 14.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.50 × 8.00 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Capacity | 2rd |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Chamber | 3" |
| Chokes Included | Full/Improved Cylinder/Improved Mod/Modified/Skeet |
| Weight | 6.30 lbs |
| Action | Break Open |
| Safety | Top Tang |
| Trigger | Single Selective |
| UPC | 713780331126 |
| MPN | 33112 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.