The Viper Max is a gas operated, semi-automatic shotgun that allows you to shoot light target loads to heavy waterfowl loads utilizing a two piston system. The secondary piston can be stored in forearm for easy retrieval. It comes with four Beretta/Benelli Mobil Chokes-skeet, improved cylinder, modified and full and overmolded rubber grips on the stock and forearm for added comfort.
TriStar 24192 Viper Max Full Size 12 Gauge Semi-Auto 3.50″ 5+1 28″ Realtree Max-7 Chrome Lined Vent Rib Barrel, Steel Receiver & Fixed Synthetic Stock
$840.99
3 in stock
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.40 × 7.50 × 2.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Chokes Included | F,IC,M,SK |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Chamber | 3.50" |
| Safety | Crossbolt |
| Weight | 7.40 lbs |
| UPC | 713780241920 |
| MPN | 24192 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.