The TriStar Viper series is a semi-automatic, gas operated shotgun that is reliable, functional and hard working. Its removable choke system uses Beretta/Benelli Mobil threads, includes three choke tubes (IC, M, F), choke box, and wrench. The Viper also features manual E-Z load mag cut-off, vent ribbed barrel with matted sight plane & fiber optic front sight and chrome-plated chamber. A shot plug is included. This 20 gauge G2 model has a 28″ barrel and overall Realtree Advantage Timber finish.
TriStar 24135 Viper G2 20 Gauge 3″ 5+1 28″ Vent Rib Barrel, Overall Realtree Edge, Fixed SoftTouch Stock, Includes 3 MobilChoke
$571.99
3 in stock
| Weight | 8.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.20 × 7.20 × 2.70 in |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Description | Fixed w/SoftTouch |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Realtree Advantage Timber Steel |
| Capacity | 5+1 |
| Metal Finish Group | Natural Camouflage |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Weight | 6.20 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 713780241357 |
| MPN | 24135 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.