The Raptor II Semi-Automatic shotgun boasting a new aged and totally redesigned stock and forearm, the Raptor II is sleek and comfortable to shoot. Upgrades include a redesigned stock and forearm, oversized operating handle and bolt release, softer recoil pad and a fiber optic sight. Includes three choke tubes, 5rd magazine and shot plug.
TriStar 20246 Raptor II Youth 20 Gauge Semi-Auto 3″ 5+1 24″ Mossy Oak Country Roots Vent Rib Steel Barrel & Receiver, Fixed Mossy Oak Country Roots Synthetic Stock
$409.99
5 in stock
| Weight | 7.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.30 × 7.50 × 3.00 in |
| OAL | 42.75" |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Description | Vent Rib Steel |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | Full, Modified, Improved Cylinder |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Choke Configuration | Beretta/Benelli Mobil |
| Weight | 6.70 lbs |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 713780202464 |
| MPN | 20246 |
| Brand | TriStar |






Reviews
There are no reviews yet.