The Rawhide series offers today’s single action shooters quality features at an affordable price. This revolver’s matte black finish is attractive and provides excellent corrosion resistance.
Traditions SAT7322053 1873 Rawhide 22 LR Caliber with 4.75″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Blued Finish Steel & Walnut Grip
$247.99
Out of stock
| Weight | 2.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.70 × 6.10 × 2.00 in |
| Frame Description | Blued Steel |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber | 22 LR |
| Sights | Blade Front |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Grips | Walnut |
| Action | SAO |
| UPC | 040589026039 |
| MPN | SAT7322053 |
| Brand | Traditions |






Reviews
There are no reviews yet.