The 1873 Frontier Trump-Fight revolver features engraving on the barrel, cylinder and frame. The word “Trump” is on the barrel and “Fight” is on the cylinder. The grips has “Trump” on the left side, the US flag and a picture of Trump are on the right side.
Traditions SAT73132FT 1873 45 Long Colt 6rd 5.50″ Nickel White PVC Grip
$947.99
8 in stock
| Weight | 4.3900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.10 × 10.20 × 3.70 in |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Caliber | 45 Long Colt |
| Barrel Finish | Nickel |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Grips | White PVC w/Trump Design |
| Frame Description | Engraved Steel |
| Cylinder Finish | "Fight" Engraved |
| UPC | 040589031217 |
| MPN | SAT73132FT |
| Brand | Traditions |






Reviews
There are no reviews yet.