All the classic details of the time honored original are reproduced in today’s semi-auto Thompson 1927-A1. The Deluxe has a frame and receiver machined from solid steel, fixed buttstock, pistol grip, and vertical foregrip. Its receiver also has a blade front sight with an open rear adjustable. The finned barrel features a Cutts compensator. This model has a 16.5″ barrel, hard-chrome with tiger stripe metal finish and comes with one 50-round drum and 20-round stick magazines.
Thompson T150DCRTS 1927A-1 Deluxe 45 ACP Caliber with 16.50″ Barrel, 20+1 Capacity (Stick), 50+1 Capacity (Drum), Hard-Chrome w/Tiger Stripe Metal Finish, American Walnut Stock Wood Grip Right Hand
$4,786.99
19 in stock
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.50 × 14.50 × 5.00 in |
| Stock Description | American Walnut |
| Metal Finish | Hard-Chrome w/Tiger Stripe |
| Stock Finish Group | Brown |
| Receiver Material | Steel |
| Barrel Length | 16.50" |
| Capacity | 20+1 |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Hand | Right |
| Sights | Blade Front/Fixed Battle Rear |
| Muzzle | Compensator |
| OAL | 41" |
| Action | Semi-Auto |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Weight | 13 lbs |
| Weight Range | 13 lbs to 13.99 lbs |
| UPC | 602686214339 |
| MPN | T150DCRTS |
| Brand | Thompson |






Reviews
There are no reviews yet.