Taylors and Company have reproduced the Short Stroke Smoke Wagon revolver. This revolver has a 5-1/2″ barrel and is chambered in .357 magnum with a capacity of 6 shells. This short stroke revolver is an improved single action revolver perfect for competition shooting or the avid arms collector. It features a blue finish with a case hardened frame and a richly detailed, checkered Navy grip for comfort and improved aim. This pistol has been Taylor Tuned and has a trigger pull set at three pounds. The Taylor Tuned action features one of the smoothest hammer and trigger pulls on the market. The sight channel has been widened and front blade widened.
Taylors & Company 556205DE Short Stroke Smoke Wagon 357 Mag 6rd 5.50″ Blued Cylinder & Barrel Color Case Hardened Steel Frame Checkered Walnut Navy Size Grip (Taylor Tuned)
$739.99
Out of stock
| Weight | 3.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Frame Description | Taylor Polished Color Case Hardened Steel |
| Grips | Checkered Walnut Navy Size |
| Cylinder Finish | Taylor Polished Blued |
| Barrel Finish | Taylor Polished Blued |
| Caliber | 357 Mag |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Frame Size | Standard |
| Weight | 35.20 oz |
| OAL | 11" |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 839665008607 |
| MPN | 556205DE |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.