Taylors and Company have reproduced the Short Stroke Smoke Wagon in .357 magnum. This pistol has a 4-3/4″ barrel, checkered walnut Navy size grips and low fitting hammer. It has a blue finish and case hardened frame. This pistol has been custom Taylor tuned with a 3 pound trigger pull and has one of the smoothest hammer and trigger pulls on the market. It weighs 2.27lbs and has a widened sight channel and widened front blade and holds 6 rounds.
Taylors & Company 556204DE Short Stroke Smoke Wagon 357 Mag 6rd 4.75″ Blued Cylinder & Barrel Color Case Hardened Steel Frame Checkered Walnut Navy Size Grip (Taylor Tuned)
$961.99
Out of stock
| Weight | 3.3300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Frame Description | Taylor Polished Color Case Hardened Steel |
| Grips | Checkered Walnut Navy Size |
| Cylinder Finish | Taylor Polished Blued |
| Barrel Finish | Taylor Polished Blued |
| Caliber | 357 Mag |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Size | Standard |
| OAL | 10.35" |
| Weight | 35.20 oz |
| Barrel Length | 4.75" |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 839665008584 |
| MPN | 556204DE |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.