A Taylor’s exclusive, this revolver is laser-engraved in an all floral pattern and hand chased to give depth to the engraving. The Floral engraved Cattleman is built on a new model forged steel frame in a white heat-treated finish (cared for like blued steel). With a simpler engraving pattern this model is an great economical option while still offering excellent engraving. Features a fixed front sight blade with rear frame notch and a Navy size walnut grip.
Taylors & Company 550927DE 1873 Cattleman 45 Colt (LC) Caliber with 5.50″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall White Floral Engraved Finish Steel, Walnut Navy Size Grip & Overall Taylor Polish
$1,016.99
Out of stock
| Weight | 3.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Cylinder Finish | Taylor Polished White Floral Engraved |
| Frame Description | Taylor Polished White Floral Engraved Steel |
| Barrel Finish | Taylor Polished White Floral Engraved |
| Grips | Walnut Navy Size |
| Weight | 2.50 lbs |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| OAL | 11.10" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 810012510226 |
| MPN | 550927DE |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.