The New Model frame Cattleman is the most accurate reproduction of the peacemaker that won the west. New Model frame Cattleman’s in the standard finish feature: case-hardened forged steel frame, blued steel parts, smaller Navy-size grip, wider front fixed blade & rear sight frame notch, and spring-retained quick release cylinder pin.
Taylors & Company 550911 1873 Cattleman SAO 38-40 Win Caliber with 7.50″ Blued Finish Barrel, 6rd Capacity Blued Finish Cylinder, Color Case Hardened Finish Steel Frame & Walnut Navy Size Grip
$694.99
Out of stock
| Weight | 3.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.80 × 2.10 in |
| Weight | 2.70 lbs |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Length | 7.50" |
| Grips | Walnut Navy Size |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| OAL | 13.10" |
| Caliber | 38-40 Win |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 839665001349 |
| MPN | 550911 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.