Taylor’s & Company offers the finest collection of Gunfighter Model 1873’s in the market today. Their Single Action models are manufactured using the highest quality standards available. Their frames are forged, this gives you a revolver that will withstand the demands of competition and Cowboy Action Shooting. Forged frames feature a better grain structure and are expected to be stronger, offering you a revolver that will stand the test of time.
Taylors & Company 550858 1873 Gunfighter 45 Colt (LC) Caliber with 5.50″ Blued Finish Barrel, 6rd Capacity Blued Finish Cylinder, Color Case Hardened Finish Steel Frame & Walnut Army Size Grip
$692.99
Out of stock
| Weight | 3.1200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.80 × 7.80 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Grips | Walnut Army Size |
| Weight | 36 oz |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| OAL | 11.10" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Frame Size | Standard |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| UPC | 839665009970 |
| MPN | 550858 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.