Taylor’s and Company reproduction of the C. Mason Revolver. With patents for the conversion of percussion revolvers, Colt employees Charles Richards and William Mason cut off the cap-and-ball cylinders at the back and installed a conversion ring to accept cartridges. These conversion revolvers were favorites then and are enjoying popularity again as part of the sport of Cowboy Action Shooting. This revolver has a case hardened frame with blue finish. It comes with walnut Navy size grips, brass back strap and trigger guard, Octagonal barrel and brass post front sight.
Taylors & Company 550731 1851 C. Mason 38 Special 6rd Shot 7.50″ Blued 7.50″ Round Barrel Blued Cylinder Color Case Hardened Color Case Hardened Steel Frame Walnut Grip
$529.99
Out of stock
| Weight | 3.4350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Barrel Length | 7.50" |
| OAL | 13.80" |
| Caliber | 38 Special |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Sights | Brass Post Front/Notched Rear |
| Grips | Walnut |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Weight | 40 oz |
| UPC | 839665009345 |
| MPN | 550731 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.