Taylors and Company has reproduced the 1872 Open-Top Early Model Conversion Revolver in .45 Long Colt. This pistol has a 7-1/2″ round barrel, Navy size walnut grip with brass back strap and trigger guard. It comes with a front blade sight and a rear sight placed on the rear of the barrel. This model weighs 2.51lbs and holds 6 rounds. This is a reproduction of the new model Colt manufactured that were not from cut cylinders but designed to accept a modern cartridge.
Taylors & Company 550725 1851 Open-Top 45 Colt (LC) Caliber with 7.50″ Blued Finish Barrel, 6rd Capacity Blued Finish Cylinder, Color Case Hardened Finish Steel Frame & Walnut Navy Size Grip
$497.99
Out of stock
| Weight | 3.2200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.80 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| OAL | 13.30" |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Barrel Length | 7.50" |
| Grips | Walnut Navy Size |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Action | SAO |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Weight | 40 oz |
| UPC | 839665009062 |
| MPN | 550725 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.