The Old Randall was designed with the famous Kentucky & West Virginia family feud in mind. This model features a matte blued forged steel frame, matte blued finish parts, case hardened hammer, matte brass backstrap & trigger guard, and walnut Navy size grip. This firearm is Taylor Tuned.
Taylors & Company 550431DE Old Randall 45 Colt (LC) Caliber with 5.50″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Matte Blued Finish Steel, Walnut Grip & Overall Taylor Polish
$580.99
2 in stock
| Weight | 3.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.70 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Weight | 2.50 lbs |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Frame Description | Taylor Polished Matte Blued Steel |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Cylinder Finish | Taylor Polished Matte Blued |
| Barrel Finish | Taylor Polished Matte Blued |
| OAL | 11.10" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Grips | Walnut |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| UPC | 810012511759 |
| MPN | 550431DE |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.