Taylor’s long gun product line has a rifle for every kind of shooting you want to do. The 1866 “Yellowboy” Carbine utilizes a patented loading system and played a prominent part in the winning of the West. It features a round barrel, blued metal finish with brass frame, and a straight walnut stock. This 45LC model has a 19″ barrel and blade front with ladder rear sights.
Taylors & Company 550209 1866 Yellowboy Carbine 45 Colt (LC) Caliber with 10+1 Capacity, 19″ Blued Barrel, Brass Metal Finish & Walnut Stock Right Hand (Full Size)
$1,563.99
Out of stock
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.00 × 9.00 × 2.00 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Metal Finish | Blued |
| Action | Lever |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| FireArm | yes |
| OAL | 37.88" |
| Barrel Description | 19" Round |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Weight | 7.50 lbs |
| Barrel Length | 19" |
| Sights | Blade Front/Ladder Rear |
| Stock Description | Walnut |
| Metal Finish Group | Brass |
| Receiver Material | Brass |
| UPC | 839665002261 |
| MPN | 550209 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.