The Smoke Wagon is a second generation stagecoach style single action revolver. It boast a low profile hammer and wider style sights that allow the user to acquire sights faster, without cocking the pistol. It also features a blue finish with a case hardened frame, and a thin richly detailed wood checkered grip . This deluxe edition also includes custom tuning, hammer and base pin springs. The trigger spring is at 3 pounds.
Taylors & Company 4110DE Smoke Wagon Deluxe 45 Colt (LC) 6rd 5.50″ Blued Cylinder & Barrel Color Case Hardened Steel Frame Checkered Walnut Grip (Taylor Tuned)
$898.99
Out of stock
| Weight | 3.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.80 × 7.80 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Frame Description | Taylor Polished Color Case Hardened Steel |
| Cylinder Finish | Taylor Polished Blued |
| Barrel Finish | Taylor Polished Blued |
| Sights | Blade Front |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Weight | 40.80 oz |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Frame Size | Standard |
| Grips | Checkered Walnut |
| OAL | 11.50" |
| UPC | 839665004784 |
| MPN | 550813DE |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.