The Smoke Wagon Deluxe from Taylor’s & Company is a second-generation, stagecoach-style, single-action revolver with a forged frame. It boasts a low-profile hammer and wider-style sights to allow the user to acquire sights faster, without forcibly cocking the pistol. It features a blued barrel and cylinder with a case-hardened frame, and a thin, richly-detailed, checkered grip for comfort and improved aim. In addition, these deluxe editions include custom tuning; custom hammer and base pin springs; 3 lb. trigger spring; jig cut, positive angles on the trigger and sear for crisp, reliable action; a coil-loaded hand; and wire bolt.
Taylors & Company 4109DE Smoke Wagon Deluxe 45 Colt (LC) 6rd 4.75″ Blued Cylinder & Barrel Color Case Hardened Steel Frame Checkered Walnut Grip
$898.99
3 in stock
| Weight | 3.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.90 × 7.80 × 2.10 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Frame Description | Taylor Polished Color Case Hardened Steel |
| Cylinder Finish | Taylor Polished Blued |
| Barrel Finish | Taylor Polished Blued |
| Weight | 42 oz |
| Sights | Blade Front |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| OAL | 10.75" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Size | Standard |
| Barrel Length | 4.75" |
| Grips | Checkered Walnut |
| UPC | 839665004760 |
| MPN | 550812DE |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.