The Wyatt Earp shotgun by Pedersoli is functional and performs well for the Cowboy Action Shooter. This side-by-side shotgun can be easily opened with one hand, allowing for fast shell loading. Shell extraction is quick, and the sturdy hammers can be easily cocked together. It has a checkered, walnut pistol grip stock, case hardened frame and blued barrels with chromed bores. This 12-gauge model comes without WYATT EARP stamped on the frame.
Taylors & Company 210114 Wyatt Earp 12 Gauge with 20″ Barrel, 2.75″ Chamber, 2rd Capacity, Color Case Hardened Metal Finish & Walnut Stock Right Hand (No Stamp)
$2,271.99
Out of stock
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.00 × 10.00 × 4.00 in |
| Weight | 7.05 lbs |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Chamber | 2.75" |
| Sights | Brass Bead Front |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Receiver Description | Steel |
| Hand | Right |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Metal Finish Group | Color Case Hardened |
| OAL | 37.75" |
| UPC | 8029874027786 |
| MPN | 210114 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.