The Cattle Brand revolvers were designed with a unique nickeled laser engraving pattern featuring popular cattle brands used in the west. These revolvers feature a steel frame, fixed front blade sight with rear frame notch, and Navy size one-piece ivory grips.
Taylors & Company 200061 1873 Cattle Brand 45 Colt (LC) Caliber with 5.50″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Nickel-Plated Engraved Finish Steel & Ivory Synthetic Grip
$994.99
4 in stock
| Weight | 2.8550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.70 × 6.60 × 2.80 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Barrel Length | 5.50" |
| Action | SAO |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| OAL | 11" |
| Barrel Finish | Nickel-Plated Engraved |
| Cylinder Finish | Nickel-Plated Engraved |
| Weight | 2.40 lbs |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| Grips | Ivory Synthetic |
| Frame Description | Nickel-Plated Engraved Steel |
| UPC | 839665000328 |
| MPN | 200061 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.