Taylor’s & Co. Model 1873 Cattleman single-action is a classic western six-shot revolver. It is manufactured using the highest quality standards available. The frame is forged which results in better grain structure and strength, making it ideal for competitive shooting. The Outlaw Legacy was designed with the Outlaw Gang to combine beautiful finish features with their slogan “God-Guns-Freedom”. It has plain ivory grips. This 45LC model has a 4.75″ barrel, nickel metal finish with engraving, and fixed blade front with rear notch sights.
Taylors & Company 200057 1873 Cattleman Outlaw Legacy 45 Colt (LC) Caliber with 4.75″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Nickel Engraved Finish Steel & Ivory Synthetic Grip
$850.99
Out of stock
| Weight | 2.9550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.80 × 6.70 × 2.80 in |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Frame Description | Nickel Engraved Steel |
| Cylinder Finish | Nickel Engraved |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Sights | Fixed Front, Notched Rear |
| Weight | 36.80 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Finish | Nickel Engraved |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 10.25" |
| Barrel Length | 4.75" |
| Grips | Ivory Synthetic |
| UPC | 839665007853 |
| MPN | 200057 |
| Brand | Taylors and Company |






Reviews
There are no reviews yet.