The Taurus Model 905 allows you to cross carry a pistol and a revolver and tote only one caliber of ammunition. Model 905 uses the Taurus stellar clip to hold 5 rounds. Additional features include Taurus rubber grips, fixed front and rear sights. This model has a blued metal finish.
Taurus 2905021 905 9mm Luger 5rd 2″ Barrel, Overall Matte Black Oxide Metal Finish, Finger Grooved Black Rubber Grip & Fixed Sights
$372.99
Out of stock
| Weight | 1.7700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 6.20 × 1.80 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Barrel Finish | Matte Black Oxide |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5rd |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | DA/SA |
| Weight | 21 oz |
| OAL | 6.50" |
| Grips | Black Finger Groove Rubber |
| Sights | Fixed Front & Rear |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Frame Description | Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 725327341796 |
| MPN | 2-905021 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.