Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus Defender 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. This Defender 856 comes with night sights and special wood grips from Altamont.
Taurus 28563CNS 856 Defender 38 Special +P Caliber with 3″ Barrel, 6rd Capacity Cylinder, Overall Tungsten Gray Cerakote Finish Steel, Altamont Wood Grip & Night Front Sight
$416.99
Out of stock
| Weight | 2.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.70 × 6.00 × 1.80 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Sights | Night Front, Fixed Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Grips | Altamont Wood |
| Barrel Length | 3" |
| Weight | 24 oz |
| Frame Description | Tungsten Gray Cerakote Steel |
| Barrel Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Cylinder Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Frame Size | Small |
| UPC | 725327933908 |
| MPN | 2-8563CNS |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.