Built for personal defense. Perfected for everyday carry. Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. This model features the VZ Gray Cyclone grip.
Taurus 2856021ULVZ13 856 Ultra-Lite 38 Special +P Caliber with 2″ Matte Black Finish Barrel, 6rd Capacity Matte Black Finish Cylinder, Matte Black Anodized Finish Aluminum Frame & Gray VZ Cyclone Grip
$430.99
2 in stock
| Weight | 1.7500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.80 × 6.10 × 1.90 in |
| Capacity | 6rd |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Sights | Ramp Front/Fixed Rear |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Grips | Gray VZ Cyclone |
| OAL | 6.55" |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Frame Size | Small |
| Weight | 16 oz |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 725327932154 |
| MPN | 2-856021ULVZ13 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.