Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus Defender 605 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. The all-new Taurus Defender 605 comes with night sights and special Hogue Rubber grips.
Taurus 260531F Defender 605 SA/DA 357 Mag/38 Special +P 5rd 3″, Black Barrel/Cylinder, Sniper Green Frame, Black Hogue Rubber Grip, Fixed Front Sight
$390.99
25 in stock
| Weight | 2.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 6.20 × 2.00 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight | 23.52 oz |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Hogue Rubber w/Finger Grooves |
| Hammer Style | Exposed |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Capacity | 5 |
| Sights | Night Front/Fixed Rear |
| Barrel Length | 3" |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Frame Size | Small |
| UPC | 725327635406 |
| MPN | 2-60531F |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.