The exclusive cushioned insert grips on the Raging Series large frame revolvers makes shooting them comfortable and controllable. Also aiding in recoil management is the unique placement of the factory-tuned porting and gas expansion chamber that is designed to disperse gases directionally-reducing muzzle lift and delivering quicker target acquisition. This built-to-last revolver is a fun and effective alternative for short to medium range hunting scenarios.
Taurus 2357065RH Raging Hunter 357 Mag 7rd 6.75″ Matte Black Oxide Cylinder & Barrel Matte Stainless Steel Frame Black Rubber with Integrated Red Cushion Insert Grip
$690.99
25 in stock
| Weight | 4.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 7.80 × 2.30 in |
| OAL | 12.25" |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Barrel Length | 6.75" |
| Grips | Black Rubber w/Integrated Cushion Insert |
| Barrel Finish | Black Anodized |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Weight | 53 oz |
| Includes | Scope Mount |
| Frame Size | Large |
| Capacity | 7rd |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Sights | Fixed Front/Adj Rear |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |
| UPC | 725327617594 |
| MPN | 2-357065RH |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.