Lightweight. Easy to conceal. Exceptionally reliable. The Taurus Defender 856 is finely tuned to deliver the ultimate peace of mind for home and personal defense situations. This Defender 856 comes with night sights and special Hogue Rubber grips.
Taurus 2-85639ULNS 856 Ultra-Lite Defender 38 Special +P 6rd 3″ Matte Stainless Steel Black Hogue Rubber Grip
$396.99
Out of stock
| Weight | 1.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 6.00 × 1.80 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Grips | Finger Grooved Black Hogue Rubber |
| Sights | Night Front, Fixed Rear |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SA/DA |
| Caliber | 38 Special +P |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Weight | 17.36 oz |
| Barrel Length | 3" |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Frame Size | Small |
| UPC | 725327933861 |
| MPN | 2-85639ULNS |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.