The Model 608 is hammer forged for tough performance and sure accuracy. The sleek lines and precision parts define the Taurus reputation for quality and customer satisfaction, especially in the superior performance of these target and hunting handguns. This model has a 6.5″ ported barrel with a stainless steel finish and black rubber grip.
Taurus 2-608069 608 38 Special +P or 357 Mag Caliber with 6.50″ Ported Barrel, 8rd Capacity Cylinder, Overall Matte Finish Stainless Steel, Finger Grooved Black Rubber Grip & Adjustable Rear Sight
$581.99
12 in stock
| Weight | 3.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 6.80 × 2.40 in |
| Capacity | 8 |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | SA/DA |
| Caliber | 38 Special +P |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Frame Size | Large |
| Sights | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Barrel Length | 6.50" |
| Grips | Finger Grooved Black Rubber |
| Weight | 51 oz |
| OAL | 11.63" |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| UPC | 725327320166 |
| MPN | 2-608069 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.