Taurus’ Raging Hunter is a built-to-last revolver that is a fun and effective alternative for short to medium range hunting scenarios. It features an unique barrel system which incorporates a steel sleeve that is inserted into an aluminum housing that cuts down on the overall weight, making this a well-balanced hunting sidearm. The factory-tuned porting and gas expansion chamber is designed to disperse gases directionally reducing muzzle lift and delivering quicker target acquisition. The Raging Hunter also has an optics-ready Picatinny rail, angular barrel design, and soft rubber grip. This model has a 8.375″ carbon steel barrel, matte blued metal finish, grip cushion insert, and fixed front/adjustable rear sights.
Taurus 2-440081RH Raging Hunter 44 Rem Mag 6rd 8.37″ Black Stainless Steel Barrel Matte Black Oxide Steel Frame & Cylinder Black Rubber with Integrated Red Cushion Insert Grip
$897.99
Out of stock
| Weight | 4.1850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.20 × 6.70 × 2.30 in |
| Weight | 55 oz |
| Caliber | 44 Rem Mag |
| Barrel Finish | Black Anodized |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SA/DA |
| Barrel Length | 8.37" |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| OAL | 14.10" |
| Frame Size | Large |
| Grips | Black Rubber with Integrated Red Cushion Insert |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Frame Description | Matte Black Oxide Steel |
| Sights | Fixed Front, Adjustable Rear |
| Weight Range | 48 oz to 63.99 oz |
| UPC | 725327615583 |
| MPN | 2-440081RH |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.