The Taurus G3XL builds on the proven foundation that has made the compact G-series among the most popular personal defense/EDC handguns ever while advancing function, reliability and durability. The G3XL features all of the original striker-fired full-size pistols in an EDC-friendly compact frame. Features accessory rail, no manual safety, re-strike capability and a visual loaded chamber indicator. Includes two magazines.
Taurus 1G3XLSR9041 G3XL Compact Frame 9mm Luger 12+1 4″ Matte Stainless Steel Barrel, Matte Black Tenifer Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Polymer Grip, Right Hand
$307.99
25 in stock
| Weight | 2.2250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.60 × 6.20 × 1.90 in |
| Safety | Striker Block/Trigger |
| Caliber | 9mm Luger |
| Sight Configuration | Fixed Front/Adj Rear |
| Barrel Length | 4" |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Grips | Black Polymer |
| Capacity | 12+1 |
| Frame Finish | Black |
| Action | Striker Fire |
| UPC | 725327626374 |
| MPN | 1-G3XLSR9041 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.