The Taurus GX4 micro-compact streamlined every inch of this striker-fired semi-auto for EDC readiness and reliability. A game-altering combination of full-sized capacity, accuracy and power resides within its ultra-concealable one-inch-wide reinforced frame. Features a flat face, serrated trigger; reversible mag release; magazine and grip cuts aid in magazine stripping; Signature Indexing and Recoil Management Pad; easy take down pin for disassembly and loaded chamber indicator. Includes two magazines.
TAU 1-GX4M931EN6 GX4 9MM 3 11R EAGLE/FLG
$307.99
Out of stock
| Weight | 2.6850 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.90 × 8.80 × 2.90 in |
| Safety | Striker Block/Trigger |
| Caliber | 9mm Luger |
| Grips | B&W Eagle Flag Polymer |
| Frame Finish | B&W Eagle/Flag |
| Barrel Length | 3.06" |
| FireArm | yes |
| Slide Description | Serrated |
| Capacity | 11+1 |
| Action | SAO |
| UPC | 725327942337 |
| MPN | 1-GX4M931EN6 |
| Brand | Taurus |






Reviews
There are no reviews yet.