The Owyhee .17HMR combining the precision of a bolt-action with the power of .17 HMR, this ultra-lightweight rifle is designed for adventurers, varmint hunters and survivalists alike. Crafted from billet 6061 T6 aluminum with a hard-anodized coating, it boasts a chromoly steel bore for consistent accuracy. Its flush-mounted rotary magazine ensures reliable feeding, while the robust take-down mechanism maintains rigidity during use. Featuring a stainless steel short-lift bolt, ergonomic stock, and extended magazine release.
Tactical Solutions OHRTD17HMRMBOBBLK Owyhee Takedown 17 HMR 16.50″ Black Threaded Barrel, Black Aluminum Receiver, Black Magpul MOE X-22 Synthetic Stock
$1,147.99
4 in stock
| Weight | 5.5600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 8.00 × 3.50 in |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Twist | 1:9" |
| Muzzle | Target Crown |
| Barrel Length | 16.50" |
| Sights | Adj Fiber Optic Front & Rear |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Receiver Material | Aluminum |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Description | Threaded |
| Stock Description | Magpul MOE X-22 |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Caliber | 17 HMR |
| Weight | 4.30 lbs |
| OAL | 34.25" |
| UPC | 856365001523 |
| MPN | OHRTD17HMRMBOBBLK |
| Brand | Tactical Solutions |






Reviews
There are no reviews yet.