Stevens 555 E has a walnut stock, silver receiver with laser engraving and scroll pattern, single selective mechanical trigger, and an auto ejector.
Stevens 22595 555 E 410 Gauge 3″ 26″ Over/Under Vent Rib Barrel, Silver Engraved Receiver, Oiled Turkish Walnut Stock, Includes Five Chokes
$924.99
25 in stock
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 9.00 × 2.70 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight | 5.60 lbs |
| FireArm | yes |
| Receiver Description | Engraved |
| Safety | Tang |
| Barrel Length | 26" |
| Choke Configuration | MobilChoke |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Stock Description | Fixed |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Sights | Bead Front |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| Trigger | Single Selective |
| OAL | 43.31" |
| UPC | 011356225955 |
| MPN | 22595 |
| Brand | Stevens |






Reviews
There are no reviews yet.