The Stevens 320 Security pump shotgun uses a proven rotary bolt design and dual slide bars. It is a bottom load, right eject, and has a tube magazine with a 5-round capacity. The 320 Security has an 18.5″ carbon steel barrel with a cylinder bore and a blued metal finish. This 20 gauge model has a ghost ring sight and black synthetic buttstock with a pistol grip.
Stevens 22439 320 Security 20 Gauge 3″ 5+1 18.50″ Matte Blued Carbon Steel Barrel, Matte Black Fixed Pistol Grip Stock Ambidextrous, Ghost Ring Sight
$232.99
13 in stock
| Weight | 8.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.00 × 8.00 × 2.50 in |
| Stock Description | Fixed w/Pistol Grip |
| Chokes Included | Cylinder |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Sights | Ghost Ring |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.80 lbs |
| Safety | Thumb |
| Receiver Description | Blued Carbon Steel |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Hand | Ambidextrous |
| OAL | 39.10" |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| UPC | 011356224392 |
| MPN | 22439 |
| Brand | Stevens |






Reviews
There are no reviews yet.