Its single-shot, break action is simple and incredibly reliable, and the 26-inch barrel is optimized for HEAVYWEIGHT TSS payloads. The removable one-piece rail makes it easy to equip the 301 with your favorite optic.
Stevens 19618 301 Turkey Full Size 20 Gauge Break Open 3″ 1rd 26″ Matte Black Steel Barrel, Picatinny Rail Carbon Steel Receiver, Sporter Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock, Ambidextrous
$236.99
100 in stock
| Weight | 7.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.50 × 7.30 × 2.50 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Description | Sporter |
| Safety | Manual |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 26" |
| Weight | 6 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Bead |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Description | Steel |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Chamber | 3" |
| Action | Break Open |
| Capacity | 1rd |
| OAL | 41.50" |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Choke Configuration | Win Choke |
| Chokes Included | Extra Full |
| UPC | 011356196187 |
| MPN | 19618 |
| Brand | Stevens |






Reviews
There are no reviews yet.