The Stevens over/under line-up is adding value to the sporting clays and trap leagues with the new 555 Sporting model. Its lightweight aluminum alloy receiver is scaled to gauge and incorporates a steel insert that reinforces the breech, minimizing weight and maximizing strength. Added features like a raised ventilated rib with mid-bead and front fiberoptic sight give shooters a competitive advantage and the adjustable cheek riser accommodates any framed shooter at a price thats unmatched among comparable models.
Stevens 18748 555 Sporting 12 Gauge 3″ 2rd 30″ Vent Rib Barrel, Silver Aluminum Receiver, Turkish Walnut Adjustable Comb Stock
$977.99
31 in stock
| Weight | 9.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.00 × 9.50 × 3.00 in |
| OAL | 48.50" |
| Gauge | 12 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.80 lbs |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Hand | Ambidextrous |
| Stock Description | Fixed w/Adj Comb |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Chamber | 3" |
| Barrel Description | Vent Rib Chrome-Lined |
| Barrel Length | 30" |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Action | Break Open |
| Capacity | 2 |
| Receiver Description | Silver Aluminum |
| Sights | Fiber Optic Front, Mid Bead Rear |
| UPC | 011356187482 |
| MPN | 18748 |
| Brand | Stevens |






Reviews
There are no reviews yet.