The Spike’s Tactical ST-15 LE upper line-up is designed as a fully Mil-spec compliant upper series for law enforcement. This same level of quality and performance is now available to everyone, all at a price range that is affordable to shooters of any budget. Each component is manufactured to Mil-spec standards. This model features Spike’s Tactical 16″ with 1:7 Twist Mil-spec Barrel, M4 Barrel Profile, Carbine Length Gas System, ST Micro Gas Block, .750″ Diameter Gas Seat, Spike’s Tactical Mil-Spec M16 Bolt Carrier Group, ST BAR rail system, and A2 Flash Hider.
Spikes STU5025R9S Complete Upper 5.56x45mm NATO 16″ Black Phosphate Barrel, 7075-T6 Aluminum Black Receiver, 9″ BAR2 Free-Float Handguard for M4 Carbine
$743.99
Out of stock
| Weight | 5.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.80 × 5.10 × 3.50 in |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Sights | None, Optic Ready |
| Barrel Description | Chrome Moly |
| FireArm | No |
| Handguards | 9" BAR2 Free-Float |
| Receiver Finish | Black |
| Handguard Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| UPC | 815648021085 |
| MPN | STU5025R9S |
| Brand | Spikes |






Reviews
There are no reviews yet.