With a clean inertia action and chambered for 12 gauge 3.5 shells there is virtually no task the Foris cant handle. From geese to skeet, hot to cold, wet to dry, the Foris will perform through it all with its chrome-lined barrel and reliable action. Its 2-piece receiver makes the Foris remarkably easy to clean and disassemble. The Foris comes standard with a premium hinged hard case, 5 Crio Plus choke tubes (C,IC,M,IM,F), and 3 shims.
Silver Eagle Arms FOR1228BLK Foris 12 Gauge 3.5″ 3+1 28″, Black, Oversized Controls, Fiber Optic Sight, 5 Chokes & Hard Case Included
$926.99
2 in stock
| Weight | 14.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.60 × 11.50 × 4.20 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length | 28" |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.5" |
| Weight | 6.56 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Stock Description | Fixed w/Rubber Cheek Piece |
| Action | Semi-Auto |
| Choke Configuration | Benelli Crio Plus |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 812052025616 |
| MPN | FOR1228BLK |






Reviews
There are no reviews yet.