The MCX Rattler LT now in a more modular, more capable package. Designed to meet the needs of Special Operations forces, the MCX Rattler LT features fully ambidextrous controls, including an ambidextrous bolt-catch, bolt-release; adjustable gas piston for suppressed and unsuppressed use; SIG QD suppressor-ready flash-hider and flat-blade trigger for ultimate control. The MCX-Rattler LT has a cold hammer forged barrel barrel and is fully compatible with all MCX barrels and handguards.
Sig Sauer PMCX556N7BLTPCB MCX Rattler LT 223 Rem/5.56 NATO 5.56mm 30+1 7.75″ QD Flash Hider Muzzle, Black Anodized Aluminum Picatinny Rail Receiver, SIG Folding Pivoting Contour Brace, Ambidextrous
$2,499.99
44 in stock
| Weight | 9.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 11.50 × 4.20 in |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Weight | 6.10 lbs |
| Barrel Length | 7.75" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Sights | None |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| OAL | 27.19" |
| UPC | 798681699766 |
| MPN | PMCX556N7BLTPCB |
| Brand | Sig Sauer |






Reviews
There are no reviews yet.