The P226 XFive pistol is designed for maximum performance with a 5″ bull barrel and a stainless steel frame delivering a smooth, flawless action and unrivaled accuracy. The P226 XFive can be adapted to any shooter’s preference with a fully adjustable trigger for pull weight, over-travel and a trigger shoe that is removable and adjustable for length-of-pull. The adjustable Dawson-style rear sight plate can be removed to direct-mount a ROMEO1PRO, ROMEO2 or any other optic using the standard PRO footprint. Includes three magazines.
Sig Sauer 226X59STAS P226 XFive STAS Full Size 9mm Luger 20+1 5″ Steel Bull Barrel, Stainless Optic Ready/Serrated Steel Slide w/Picatinny Rail & Beavertail Frame, Black Piranha G10 Grips Right Hand
$2,299.99
Out of stock
| Weight | 5.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.60 × 8.90 × 2.80 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Capacity | 20+1 |
| FireArm | yes |
| Frame Finish | Stainless |
| Safety | Ambidextrous Manual |
| Grips | Black Piranha G10 |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front/Adj Rear |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 5" |
| UPC | 798681662722 |
| MPN | 226X59STAS |
| Brand | Sig Sauer |






Reviews
There are no reviews yet.